Wie man eine Internetseite erstellt?

Warum ist es heutzutage wichtig eine eigene Homepage zu haben?

Sie wissen nicht, wie man eine Internetseite erstellt und ob das sich überhaupt lohnt? Beantworten Sie dann diese Frage: Was für eine Werbung hat einen größeren Reichweite als eine Werbung im Netz?  Was für eine Werbung kann mehr Menschen sehen als die im Netz veröffentlichte?

Eine Internetseite:
gelangt an die Zielgruppe und viele Empfänger rund um die Uhr – denken Sie an alle Menschen, die sowohl wie du am Abend nach der Arbeit das Netz durchsuchen. In dieser Zeit, wenn Ihre Firma schon zu ist. Gegenwärtig nutzt das Internet ca. 70% Einwohner in Deutschland;

baut ein positives Image für Ihre Firma auf – Sie entscheiden darüber, was sich auf Ihre Seite befinden sollte. Deswegen fügen Sie bestimmte Referenzen von Ihrem Unternehmen, realisierte Projekte, Bilder usw. hinzu, um das Vertrauen Ihren potentiellen Kunden zu erwecken;

lässt Erwartungen der Kunden erkennen und deswegen sie besser bedienen – Kunden könnten Sie E-Mails schicken und problemlos finden Dbędą mogli wysyłać Ci zapytania e-mail, korzystać z formularza kontaktowego i bez problemu znajdą Twoje dane;

sprawia, że nie jesteś w tyle za konkurencją – dziś, jeśli nie ma Cię w Internecie, nie istniejesz, bo wszyscy trafiają do konkurencji;

zmniejsza koszty pozyskania klientów – klienci wyszukają Cię przez Google, dlatego nie płacisz za bardzo drogie kampanie w mediach o mniejszym zasięgu;

A czy Ty, gdy szukasz produktu lub usługi nie zaczynasz od sprawdzenia w Google?
Sądzisz, że Twoi klienci robią inaczej?

magazynowanie-dla-biznesu_2537904

Aby założyć własną stronę www, potrzebujesz:
– wiedzy,
– doświadczenia,
– czasu (możesz to ograniczyć),
– pieniędzy (potraktuj to jak inwestycję).

Jak założyć stronę internetową w 9 krokach?

Jeśli nie wiesz, jak założyć stronę internetową, część potrzebnej wiedzy znajdziesz na tym blogu. Ważną część już masz – znasz swoich klientów. Doświadczenie nabędziesz z czasem – o ile możesz go na to poświęcić. Możesz też skorzystać z wiedzy i doświadczenia serwisów, które większość pracy wykonają za Ciebie. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i możliwości.

Krok 1 – Jaki jest Twój cel?

   1. Jeśli Twoja strona ma być reklamą firmy, klienci mają szybko znaleźć na niej niezbędne informacje, nie masz dużej wiedzy i doświadczenia, a pieniądze wolisz inwestować inaczej, wybierz gotowe szablony stron (dowiedz się więcej).

   2. Jeśli założenie witryny internetowej to dla Ciebie przygoda, która pozwoli Ci zdobyć nowe umiejętności, samodzielnie ją zaprojektuj (dowiedz się więcej).

   3. Jeśli masz duży budżet i zależy Ci na zaskoczeniu klientów oryginalnością strony, zleć jej przygotowanie agencji interaktywnej (dowiedz się więcej).

O wadach i zaletach wszystkich rozwiązań przeczytać we wpisie z 3.02.2013.

internet_21105358Krok 2. – wybierz chwytliwą domenę

Domena, czyli adres www, to miejsce, gdzie można Cię odnaleźć w Internecie. W realnym świecie nie masz wpływu na brzmienie adresu. W internetowym jest inaczej. To Ty decydujesz o tym, gdzie znajdą Cię klienci i jak będą postrzegać Twoją firmę, dlatego domena powinna:

być związana z działalnością firmy lub jej nazwą – klienci łatwiej zapamiętają adres www, gdy będzie im się kojarzył z towarem, którego szukali;

brzmieć profesjonalnie i być łatwa do zapamiętania – nie przesadzaj z długością i skomplikowaniem, bo klienci, próbując ją znaleźć w wyszukiwarce, trafią na stronę konkurencji.

Domeny są unikalne. Różnią się tylko końcówkami. Zwykle najdroższe są domeny .pl. Nieco tańsze są domeny globalne, np. .com czy .eu, a najtańsze – domeny regionalne, np. waw.pl. By nikt Cię nie uprzedził, sprawdź, czy Twoja domena jest jeszcze dostępna i wykup ją jak najszybciej. Istnieją serwisy, które przy zakładaniu stron od razu zajmują się zakupem domeny – płacisz tylko raz i oszczędzasz czas. Podobnie możesz zrobić z hostingiem.

Krok 3. – kim są Twoi klienci?

file0001746068249Zanim dowiesz się, jak założyć stronę internetową, powinieneś wiedzieć, do kogo ją skierujesz. Przyda Ci się to przy wyborze projektu, dopracowywaniu wyglądu czy pisaniu tekstów. Zastanów się, kim są Twoi klienci, i do kogo jeszcze chcesz trafić. Pomyśl o potrzebach tej grupy i znajdź w swoich produktach czy usługach odpowiedź na nie. Zastanów się, jakie są główne zalety Twoich usług i czym możesz zrekompensować ewentualne braki.

Krok 4. – bądź o krok dalej niż Twoja konkurencja

Przejrzyj strony swojej konkurencji. Wypisz, co Ci się podoba i to, co nie zrobiło na Tobie dobrego wrażenia. Wykorzystaj tę wiedzę, tworząc swoją stronę. Przejrzyj też ofertę konkurencji – zastanów się, czym się wyróżniasz i wyeksponuj to w swojej ofercie. Obejrzyj księgę gości, komentarze, fora – poznasz potrzeby i problemy klientów Twojej konkurencji i odpowiesz na nie swoją ofertą.

Krok 5. – układ i wygląd strony – co wybrać?

Jeśli projektujesz stronę sam lub z agencją interaktywną, czeka Cię kilka godzin projektowania układu i wyglądu Twojej strony.

Jeśli wybierasz gotowe wzory, wystarczy, że przejrzysz szablony. Mogą być one podzielone na branże (jak tu) lub bardziej ogólnie (jak tu). Czasami zawierają wstępne teksty i zdjęcia. Zacznij szukanie od swojej branży, ale jeśli nie znajdziesz niczego odpowiedniego, nie idź na kompromis – sprawdź inne branże – treści na stronie możesz przecież łatwo podmienić.

Jeśli nadal nic Cię nie zainteresuje, znajdź inną stronę – szukaj takich, które mają wiele różnego typu szablonów. Zwróć uwagę na układ strony, kolorystykę, czcionki – zastanów się, czy pasują do Twoich odbiorców. Sprawdź, czy strona jest przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Jeśli serwis oferuje darmowy okres próbny, załóż stronę i zobacz, czy łatwo wprowadzisz teksty, dodasz podstrony i zdjęcia. Zrobisz to wszystko dzięki systemowi CMS.

Krok 6. – jak założyć stronę z systemem CMS?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAI właściwie po co CMS? To zasadnicza różnica między stronami kupowanymi w serwisach z szablonami a stronami robionymi przez programistów. Te ostatnie zwykle nie posiadają systemów CMS, co oznacza, że niemal każda wprowadzana zmiana wymaga zmian w kodzie strony, czego nie można zrobić samemu. Programiści są oczywiście w stanie stworzyć system do zarządzania treścią, ale indywidualne zamówienie kosztuje – ceny zaczynają się od 1000 zł (np. tu) i kończą na kilkunastu tysiącach, jeśli masz rozbudową stronę.

Systemy do zarządzania treścią różnią się między sobą, dlatego warto porównać kilka. Jakie są zalety strony z systemem CMS możesz przeczytać w poście z 2.04.2012.

Krok 7. – co zamieścić na stronie?

Wiesz już, jak założyć stronę internetową pod kątem technicznym. Potrzebujesz jeszcze wypełnić ją treścią. Przy przedstawianiu oferty wykorzystaj wiedzę z kroków 4 i 5. Zadbaj też o język i obraz.

1. Teksty

– stosuj nagłówki – ułatwiają orientację w tekście;

– teksty powinny być zwięzłe, a zdania krótkie – klienci chcą konkretów, bo nie mają czasu na szukanie informacji. Jeśli ich do tego zmusisz, pójdą do konkurencji;

– dziel teksty na krótkie akapity – łatwo objąć je wzrokiem;

– używaj wypunktowań, by nie zrażać czytelnika długimi blokami tekstu;

– używaj pytań i wykrzyknień, aby tekst był dynamiczny;

– stosuj język zrozumiały dla Twoich odbiorców – unikaj trudnej terminologii; do diagnozy stylu możesz użyć aplikacji logios.pl, która bada, ile lat edukacji potrzeba, by zrozumieć Twój tekst;

– nie nazywaj ludzi użytkownikami, wybieraj formy czytelnik lub odbiorca;

– nie stosuj agresywnej perswazji – nikogo nie przekona ciągłe powtarzanie, że Twój produkt jest najlepszy, najtańszy i najbezpieczniejszy, podaj konkretne informacje, wyeksponuj jego zalety i to, czym różni się od produktów konkurencji;

– zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy – nie twórz strony, która atakuje odbiorcę zaimkami „ja”, „my” i nazwą firmy. To klienci mają być najważniejsi. Jednak żeby tak było, musisz poznać ich pragnienia – pokaż im, że potrafisz je zaspokoić.

Zwięzłość nie wyklucza informacyjności. Najlepiej zbudować stronę w oparciu o tzw. piramidę treści internetowej – z krótką i zachęcającą stroną główną i informującymi o szczegółach podstronami. Jak wiele razy spotkałeś się z tekstem „więcej informacji na stronie www”? Niestety często strony www wcale nie dostarczają wiedzy – uniknij tego błędu.

Potrzebną literaturę znajdziesz w starszym poście – 4.08.2013.

2. Obrazy

Zanim ludzie przeczytają teksty, przeglądają obrazki – dlatego zadbaj, by pokazywały Twoją firmę w dobrym świetle. Warto dodać atrakcyjne zdjęcia produktów, wykonanych usług czy sprzętów, na jakich pracujesz. Dodaj do nich krótkie, informacyjne podpisy.

Umieść po kilka zdjęć na każdej podstronie, a jeśli masz wystarczająco dużo fotografii, dodaj galerię obrazów. Na początek możesz też skorzystać z dostępnych w Internecie zdjęć. Pamiętaj o prawach autorskich. Listę stron z darmowymi grafikami znajdziesz w poście z 4.08.2013.

Krok 8. – co z hostingiem?

file0001899004613Aby Twoja strona istniała w Internecie, trzeba umieścić ją na serwerze, dlatego potrzebujesz hostingu. Masz dwie możliwości – jeśli tworzysz stronę sam albo korzystasz z usług agencji, która wykonuje dla Ciebie jedynie projekt strony, musisz znaleźć firmę hostingową (zobacz ranking firm hostingowych).

Jeśli decydujesz się na stworzenie strony z szablonu, znajdź ofertę, która zawiera hosting strony (zapoznaj się z cenami w tym wariancie).

Co jest ważne?

1. Przestrzeń dyskowa  – ilość miejsca na serwerze, czyli ile plików będzie można umieścić na nim umieścić – zwykła strona internetowa nie zajmuje wiele miejsca, więcej zajmuje np. sklep internetowy, do którego stale dodaje się towary.

2. Limit transferu – ilość danych, którą można pobrać z serwera i na niego wysłać.

3. Obsługiwane technologie – obsługa JavaScript czy Flash leży po stronie przeglądającego stronę, ale obsługa technologii i skryptów typu MySQL czy PHP zależy od serwera – jeśli tworzysz stronę sam, powinieneś sprawdzić, co będzie Ci potrzebne.

4. Bezpieczeństwo danych – ważne jest tworzenie kopii bezpieczeństwa, która gwarantuje odzyskanie danych na wypadek awarii.

5. Pomoc techniczna – w razie problemów reakcja obsługi powinna być jak najszybsza.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb – jeśli Tworzysz nieskomplikowaną stronę, nie musisz inwestować w drogie pakiety i interesować się hostingiem – wystarczy wybrać ofertę którejś z firm oferującej gotowe strony, a hosting będziesz miał w pakiecie. Jeśli tworzysz bardzo rozbudowaną platformę, zapoznaj się z radami na temat wyboru hostingu i zainwestuj więcej .

Krok 7. Aktualizuj stronę www

Skoro wiesz już, jak założyć stronę internetową, pozostaje Ci jedynie dowiedzieć się, co dalej. Na bieżąco aktualizuj treści, nieaktualne informacje to brak profesjonalizmu.

Poza tym za jakiś czas na pewno zechcesz zmienić wygląd strony. Wybrałeś szablon? Nie ma problemu. Większość serwisów pozwala na darmowe zmiany szablonów, w dodatku zachowujesz wprowadzone treści. Twoją stronę zrobiła agencja? Będziesz musiał zapłacić za jej odświeżenie.

Krok 8. Promuj swoją stronę

Bezpłatna reklama

– załóż fanpage na facebooku i dodawaj na nim wpisy z linkami do Twojej strony,
– udzielaj się na forach.

Płatna reklama

– wykup kampanię Google AdWords
JAK DZIAŁA? Twoja strona internetowa wyświetla się na szczycie wyników wyszukiwania i w specjalnie wyróżnionych miejscach.
ILE KOSZTUJE? Płacisz za rezultat – jeśli Twoja strona www w danym momencie jest poza pierwszą stroną wyników wyszukiwania, nie płacisz.

– zainwestuj w pozycjonowanie
JAK DZIAŁA? Twoja strona www osiąga wysokie pozycje w Google. Bez pomocy specjalistów to prawie niemożliwe. Jest wiele firm, które chcą, aby ich strona pokazywała się jak najwyżej, a miejsca jest mało.
ILE KOSZTUJE? Płacisz miesięcznie za każde słowo kluczowe bez względu na to, ilu użytkowników odwiedzi Twoją stronę.

file4581246476908


 Jeśli chcesz wiedzieć więcej o obsłudze stron www, zapoznaj się z poradnikiem: Mam już stronę internetową – co dalej?

 

About

View all posts by